UPDATE: Soud vynesl tresty v kauze zpronevěry ve společnosti Správa a údržba silnic Zlínska
ZLÍN - (Zprávu jsme aktualizovali ve 2. odstavci)
Krajský soud ve Zlíně vynesl v pondělí odpoledne verdikt v případu zpronevěry téměř 11 milionů korun z účtu Správy a údržby silnic Zlínska. Ze čtyř obžalovaných si tři lidé vyslechli podmíněné tresty.
Účetní Jitka Weberová (36) byla odsouzena na sedm a půl ro...
ZLÍN - (Zprávu jsme aktualizovali ve 2. odstavci)
Krajský soud ve Zlíně vynesl v pondělí odpoledne verdikt v případu zpronevěry téměř 11 milionů korun z účtu Správy a údržby silnic Zlínska. Ze čtyř obžalovaných si tři lidé vyslechli podmíněné tresty.
Účetní Jitka Weberová (36) byla odsouzena na sedm a půl roku nepodmíněně za trestné činy zpronevěry, maření výkonu úředního rozhodnutí a zkreslování údajů o stavu hospodaření, jejího manžela Dušana Webera (44) odsoudil soud za napomáhání k těmto trestným činům na dva roky do vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky, další účetní Hana Houšťová (34) byla odsouzena za porušování práv při správě cizího majetku k 18 měsícům vězení s podmíněným odkladem na dva roky a bývalý jednatel Správy a údržby silnic Zlínska Petr Hrančík (38) dostal za stejný trestný čin dva roky vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Navíc musí čtveřice zpronevěřené peníze společnosti uhradit. Rozsudek není pravomocný, protože všichni obžalovaní i státní zástupce si vzali čas na rozmyšlenou.
Částka ve výši 10 963 210 korun byla zpronevěřena v letech 2006 až 2008. Podle státního zástupce Lea Foltýna měla Weberová v několika případech převádět peníze z účtu společnosti na účet svého manžela a účty dalších dvou mužů. Navíc když v bance vybírala peníze na mzdy, brala opakovaně podstatně vyšší částku. Manžel Weberové se provinil tím, že si nechal peníze převést na svůj účet a tím své ženě ve zpronevěře napomáhal. Houšťová podle obžaloby špatně kontrolovala účetnictví a Weberové tak umožnila dlouhodobě převádět peníze společnosti jinam. Hrančík podobně jako Houšťová dostatečně nekontroloval své podřízené.
Weberová přijala nabídku Hrančíka na post hlavní účetní, a to i přesto, že jí byl soudem vysloven zákaz činnosti. O této skutečnosti však nikoho neinformovala. Hrančík podepsal smlouvu s daňovou kanceláří Hany Houšťové, kde Weberová pracovala na dohodu, s penězi ale mohla manipulovat pouze Weberová. \"Bylo mi to divné, neměla jsem ani volný přístup do kanceláře v budově Správy a údržby silnic Zlínska. Předání pokladny jsem se několikrát marně domáhala, Hrančík chtěl mluvit jen s Weberovou,\" vypověděla před soudem Houšťová. Po Weberové prý několikrát chtěla, aby si vyřídila živnostenský list. \"Tvrdila mi, že se rozvádí a že kvůli tomu nemůže vykazovat příjmy. Že má soudem vyslovený zákaz činnosti jsem se dozvěděla až od policistů,\" podotkla Houšťová. Hrančíkovi doporučil Weberovou jeho známý, Hrančík si ale minulost nové účetní rovněž nijak neprověřil. \"Přišel jsem v krátké době o několik účetních a potřeboval jsem situaci rychle řešit. I proto jsem po ní žádný výpis z rejstříku trestů nechtěl,\" hájil se u soudu Hrančík.
Weberová u soudu připustila, že nebyla oprávněná podepsat se společností smlouvu kvůli soudnímu zákazu, zbytek obžaloby ale popírá. Podle svých slov dělala vše na příkaz jednatele Hrančíka. \"Když jsem nastoupila, vypracovávala jsem pro něj řadu nadstandardních věcí, například rekonstrukci starého účetnictví za rok 2005, ale třeba i jeho seminární práce do školy, kterou v té době studoval. Chtěl se mi za to odvděčit a dal mi příkaz, abych si poslala na účet odměnu ve výši přes dva miliony korun,\" vypověděla u soudu Weberová. Proč ale od toho neexistoval žádný doklad, už vysvětlit nedokázala. Otazníky visí i nad penězi, které vybírala v bance nad hodnotu vyplácených mezd. \"Dělala jsem to na příkaz Hrančíka a zbytek hotovosti jsem zaúčtovala do pokladny,\" konstatovala Weberová. Policie ale žádné podobné doklady nenalezla.
Dušan Weber využil svého práva a u soudu nevypovídal, stejně učinil i u přípravného řízení.
Na problémy v účetnictví přišly až dvě účetní z krajského úřadu. Předtím se přitom agendou zabývali auditoři a nic podezřelého neobjevili. Podle Hrančíka mohl celý podvod vzniknout tak, že Weberová falšovala bankovní výpisy, které pak předkládala všem okolo. Podobný názor vyslovila také Houšťová.
reklama