ČSSD představila kroky k zastavení růstu cen za vodu ve Zlíně
ZLÍN - ČSSD hodlá zastavit \"nehorázný\" růst ceny vody ve Zlíně, alespoň to tvrdí ve svém volebním programu. Trojka na kandidátce a zároveň náměstek primátorky Zlína Martin Janečka na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že je to možné dvěma způsoby.
Jak Janečka uvedl, o ceně vody nerozhoduje společnost...
ZLÍN - ČSSD hodlá zastavit \"nehorázný\" růst ceny vody ve Zlíně, alespoň to tvrdí ve svém volebním programu. Trojka na kandidátce a zároveň náměstek primátorky Zlína Martin Janečka na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že je to možné dvěma způsoby.
Jak Janečka uvedl, o ceně vody nerozhoduje společnost Veolia, ale Vodovody a kanalizace (VaKu). Ty jsou přitom z drtivé části vlastněny obcemi a městy v regionu. \"V představenstvu VaKu jsou momentálně tři zástupci Zlína a čtyři zástupci dalších měst či obcí. Pokud představenstvo neodsouhlasí nárůst ceny, zvedá se jeho cena jen o inflaci. Když dostaneme do představenstva ještě jednoho představitele Zlína, mohli bychom výrazně ovlivnit cenu vody tak, že by se zvedala jen o inflaci. Osobní selhání jednotlivce sice neovlivníme, ale pak by za své jednání dotyčný zodpovídal sám,\" podotkl Janečka.
Tohle je podle náměstka primátorky první krok, který povede alespoň k tomu, že se cena vody nebude ve Zlíně dál závratným způsobem zdražovat. ČSSD ale podle svých slov má i řešení, jak vodu ve Zlíně zlevnit. Momentálně totiž v regionu platí systém takzvané solidární ceny. Výsledkem je, že Zlín v podstatě doplácí na malé obce. \"Letos jsem si nechal udělat analýzu, kolik stojí provoz vodovodu u nás a v ostatních obcích. Ukázalo se, že zatímco ve Zlíně by mohla stát voda reálně kolem 55 korun, v malých obcích by to bylo přes 93 korun. Vzhledem k solidární ceně je ale nakonec jednotná cena na úrovni více než 71 korun. Kdyby ale občané Zlína projevili zájem o ukončení solidární ceny, vzniklo by několik cenových úrovní a Zlín by tak už nemusel doplácet na malé obce, kde jsou náklady na provoz podstatně vyšší,\" vysvětlil Janečka. Dodal, že případné referendum o zachování či nezachování solidární ceny by rozhodně podpořil. Rozhodnout by se však podle Janečky museli sami lidé. Systém několika cenových úrovní za vodu funguje například v Olomouckém kraji.
Snižování ceny vody ale nebylo jediným tématem čtvrteční tiskové konference. Lídr kandidátky Boris Popesko hovořil také o cestách vedoucích ke snížení ceny svozu komunálního odpadu o 33 procent. \"Z našich analýz vyplývá, že město ročně vybere na poplatcích za svoz komunálních odpadů více než 31 milionů korun. Čisté náklady jsou ale podstatně nižší. Proto je tu prostor sazbu poplatků změnit,\" konstatoval Popesko.
Návrhem ČSSD je snížení poplatku o 100 korun pro všechny, navíc by politici chtěli od poplatku zcela osvobodit děti do tří let věku. \"Snížením poplatku by Zlín přišel o přibližně 10 milionů korun. Skutečné náklady přitom odpovídají spíše námi navrhované výši poplatků. Kompenzace by mohla vzniknout například maximálním možným zdaněním hazardu,\" dodal Popesko.
reklama