Zemanovci mohou být a asi budou jakýmsi jazýčkem na vahách v nově se tvořícím vedení kraje. Čuba v tradičním černém obleku popíjí coca colu i kávu a mluví zcela jasně: "Náměstek hejtmana, ne to určitě ne, ale utéct ze zastupitelstva teď nemohu, dal jsem slib Miloši Zemanovi, který mne k politickému angažmá přemluvil a nejméně padesáti dalším lidem, couvat teď nebudu, jen škoda, že nemám o dvacet, no dejme to mu o deset let méně."
V Osvětimanech se Zemanovci radili jak dál, s kým případně po volbách spolupracovat. "S kýmkoliv, kdo má dobrou vizi, pracovitost, zanícení, kdo chce pro kraj něco dobrého udělat a ne jen řečnit," říká muž, který nic neslevuje ze svých nekonformních názorů. "Je dokázáno, že kvalitních lidí, kteří chtějí a umějí dělat pro ostatní je zlomek, studie dokazují, že zhruba každý dvoustý. A to si ještě musíte pohlídat, aby nehrabal pod a pro sebe," dodává s důrazem.
Svého času uplatňoval ve Slušovicích baťovské i své vlastní metody práce. Mluví o šesti atributech, třeba o metodě strachu, existenčním faktoru či odměňování ale i kariérním růstu. "Jednu věc lidem neodpářete, mají to od přírody, chtěli by málo dělat a hodně brát. Proto je moc důležitá motivace, na kraji jako ve firmě. Dělit lidi na pravici a levici je naprosto kontraproduktivní. Po volbách bych tudíž rád spolupracoval s každým, komu o něco pozitiviního jde."
Časy gigantického agrokombinátu se asi nevrátí, ale představy má docent přinejmenším zajímavé. "Průmyslová zóna u Holešova je raritou, musíme se jí snažit využít, ne vytloukat politický kapitál z toho, že je momentálně prázdná. Klidně bych tam viděl ve sklenících pěstování zeleniny a květin ve velkém," to jsou stálé i perspektivní komodity. "A taky sem přivedeme léčivou, "zázračnou" vodu z Hostýna, lidé ji rádi využijí a nemusí na kopec," nastoluje i méně tradiční vizi.
"Problémem celého světa budou brzy energie, především nafta," říká ekonom. Obrovskou spotřebu má Čína a Indie, přesně se nám potvrzuje, že budou ceny pohonných hmot hodně stoupat, připravte se na to. Dnes za 40 korun litr, za pár let za 50, v roce 2025 za stovku, možná to zní jako utopie a memento, ale je to tak. "Musíme výrobu potravin soustředit do míst, kde se koncentrovaně bude pěstovat obilí, chovat dobytek a produkovat jídlo," nabízí další vizi muž, který byl největší raketou letošních voleb. A který, jak tomu konstelace výsledků voleb chtěla, má naráz do jisté míry dění v kraji ve svých rukou. Aniž by po tom coby důchodce toužil.
Komentáře