Je desátá hodina a vydávám se u sousedů v Olomouckém kraji projet v jarním kolotoulkaření již popsanou trasu Litovelským Pomoravím. První kilometry vedou kolem Mlýnského náhonu. Zde vede pohodová cyklostezka s asfaltovým povrchem. Je docela brzy, takže na stezce není ani nějak velký provoz. Úsek je totiž vyhlášenou destinací bruslařů. Přejíždím lávku a s větrem v zádech mířím vpřed. Za druhým mostem pokračuji pořád po levém břehu, i když stezka přejíždí zmiňovaný most a vede vpravo. Je potřeba i trochu terénu, říkám si.
Po dvou kilometrech polní pěšina zatáčí doprava přes menší potok a také zde je menší lávka. Přejíždím ji a ocitám se na louce, přes kterou vede úzká cestička končící až u známého přírodního koupaliště Poděbrady. Tady potkávám pár ranních „pejskařů“ venčících své čtyřnohé druhy. Naštěstí jsem projel bez jejich povšimnutí a můžu po další luční pěšině mířit k jezu mlýnského náhonu. Hned za mostkem odbočuji doleva a užívám si pár stovek metrů smíšeného lesa. Z lesíku vyjíždím na pole, kde je naštěstí stále projetá cestička. Po kilometru jsem na hlavní cestě do obce Sedlisko.
Obcí je stezka dobře značená a navíc si ji z jara pamatuji, tak ji mám za pár minut opět v zádech a po další polní cestě mířím do chráněné oblasti Litovelské Pomoraví. Přejíždím most přes jedno z ramen Moravy a vjíždím do smíšeného lesa. Cesta pěkně ubíhá. Jsem prakticky sám. Dojíždím k Lovecké chatě, kde již pár konzumentů posedává. Já bez zastávky mířím dál. Dojíždím po chvilce k rozcestí U tří mostů. Zde se může vybrat ze dvou tras. Jedna vede po asfaltu a její část vede po otevřeném úseku nebo druhá po lesní cestě okolo vody. Volím lesní úsek.
- Start: Olomouc, Lazce
- Cíl: Litovel
- Délka trasy: 49 km
- Převýšení: 35 m
- Obtížnost: lehká
- Značení: trasa vede po značených cestách, turistických značkách, ale i krátkými neznačenými úseky
Je sice pravdou, že při podzimu je na cestě popadaných nejenom pár větví ze stromů a pod vrstvou listí si nejsem jist, zda je či není někde skryta kaluž, ale to bylo tím, co mne sem zlákalo. Pěšina se pěkně linula kolem jednoho z ramen náhonu. Listy hrající všemi barvami bylo radost pozorovat. Po cca třech kilometrech jsem dojel k mostu, odkud se v letních měsících vydávají vodáci k vodnímu putování. Momentálně zde není nikoho. Nedalo mi nezajet se podívat k ještě jedné křižovatce řek, kde se Morava rozděluje. I zde jsem sám.
Vracím se ke zmiňovanému mostu, abych suchou nohou přejel Malou vodu. Za mostem odbočuji doprava a mířím směr Náklo. Po levé straně zdraví projíždějícího diváka pštrosi, kteří obývají pštrosí farmu. Sice netleskají a neskandují, ale pozorují nedělního kolotoulkaře. Dojíždím ke Lhotě nad Moravou. Projetím vesnice se dostávám k nádrži Náklo. Zde je v tento podzimní den živo jen v podobě rybářů. Otáčím kolo a opět mířím napříč obcí, abych záhy najel na cyklostezku a pokračoval do Litovle. Stezka je vesměs rovná, takže je vidět takřka tři kilometry před sebe a díky tomu se může stát pro někoho utrpením, ale okolní krajina v podobě lužních lesů to vynahradí. Rovinka je za mnou a následuje členitější terén, ale jen co do zatáček. Kdo čeká nějaký ten kopeček, bude zklamán. Kopečky si vynahrazuji rychlostí šlapání, kdy zasloužená zastávka v Litovli na jedno bude odměnou. Z lužního lesa po chvilce vyjedu u koňského výběhu, kde se zrovna pase stádo. Od ohrady je to co by kamenem dohodil do Litovle. Zde jsem projel pěkným parčíkem s větším rybníkem. Vedle parku je malá příjemná hospůdka i s posezením venku, kdy přišla na řadu odměna.
Zpáteční cestu jsem si chtěl zpestřit jinou volbou trasy, ale protože v meandrech klikatící se Moravy je lehko se ztratit a nenajít cestu zpět, vrátil jsem se a pokračoval stejnou cestou. Zajížďky ale nelituji, poznal jsem další zákoutí Litovelského Pomoraví. Typ vyjížďky doporučuji všem požitkářům přírody, kterým nebude vadit takřka žádné převýšení a tuto trasu projedou jak na jaře, v létě, na podzim i v zimě, a vždy se najde něco nového, co v dané období překvapí.
Tak třeba někdy i s vámi kolotoulkař Kamil.
Komentáře