Druhá pozice srovnávacího výzkumu patří Královéhradeckému kraji a bronz pak kraji Plzeňskému. Zlínský kraj skončil přesně uprostřed na sedmém místě a oproti loňskému roku si o jednu příčku polepšil. Naopak nejhůře se žije ve Středočeském a Ústeckém kraji.
Výsledky vznikly kombinací statistických dat, názoru kolegia oborníků a průzkumu mezi obyvateli. Hodnotila se bohatá infrastruktura, nejnižší nezaměstnanost, kulturní a společenské centrum či vysoká úroveň vzdělávání. "Je zřejmé, že lidé se stále více zajímají o své bezpečí, zdraví a sociální jistoty. Dokazují to i celkové výsledky, ve kterých se na první příčky protlačily kraje, které vynikají právě v těchto oblastech," uvedla Michaela Žemličková, místopředsedkyně správní rady a ředitelka Nadace ČEZ.
Unikátní projekt Místo pro život srovnává životní podmínky obyvatel ve všech krajích České republiky. Vyhodnocuje jejich úroveň, sleduje je v dlouhodobém horizontu a snaží se iniciovat společenskou diskusi o hodnotách, které obyvatelé České republiky vyznávají. Kraje se hodnotí z pohledu 52 kritérií, která jsou rozdělena do následujících osmi oblastí: ekologie a životní prostředí, zdravotnictví a sociální sféra, péče o děti a vzdělávání, pracovní podmínky a kupní síla, volnočasové aktivity a turismus, rozvoj infrastruktury, bezpečnost, občanská společnost a tolerantnost.
Komentáře