Zlínská nemocnice zavádí špičkovou diagnostickou metodu

Foto: Zlínský krajFoto: Zlínský kraj
Foto: Zlínský kraj
Co se děje 11. 3. 2016 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Nové pracoviště s hybridním přístrojem PET/CT, jediným ve Zlínském kraji, otevřeli v Krajské nemocnici T. Bati. Přístroj za 51 milionů korun je umístěn v přístavbě budovy oddělení nukleární medicíny, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Oficiálního zahájení provozu se zúčastnila i náměstkyně ministra zdravotnictví ČR Lenka Teska Arnoštová, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a další hosté. "PET/CT je jedna z nejmodernějších diagnostických metod nejvíce využívaná v onkologii, a to ke včasné diagnostice většiny nádorů a jejich metastáz, ke zjištění jejich recidivy a v plánování léčby. Využívat jej bude také kardiologie, neurologie, psychiatrie a další odbornosti. Jeho pořízení přispěje k významnému zlepšení péče o naše pacienty," řekl ředitel nemocnice Pavel Calábek.

Pořízení špičkového přístroje podpořil dotací také kraj. "Tato modernizace byla celkově náročná, protože čerpání dotace z operačního programu bylo časově limitováno koncem roku. Vše se nakonec podařilo, a to i přesto, že dodržení termínu bylo mnohdy zpochybňováno. O to víc si vážím práce vedení nemocnice a celého realizačního týmu, že se vše zvládlo," řekl hejtman Stanislav Mišák.

Jedinečnost PET/CT spočívá v možnosti získání současné kombinované funkčně anatomické informace. "To znamená, že během jednoho vyšetření dostane lékař informaci jak o metabolických změnách, které provázejí nádorový proces, tak i o jejich přesném umístění. Zvýší se tím diagnostická přesnost i citlivost vyšetření a ušetří čas, který pacient stráví v nemocničním prostředí a tím i jeho psychická zátěž," vyzdvihl výhody hybridního PET/CT primář oddělení nukleární medicíny Jaromír Bernátek.

Pacienta po příchodu na oddělení čeká podání nitrožilní injekce, tzv. radiofarmaka. "Nejčastěji používaným diagnostickým přípravkem u onkologických pacientů je preparát na bázi cukru -fluorodeoxyglukóza (FDG). Po aplikaci tohoto radiofarmaka snímkujeme pacienta pod kamerou, laicky řečeno v tunelu. Celkový pobyt v oddělení trvá řádově jednu až dvě hodiny," upřesnil Bernátek.

FDG PET/CT je vhodný pro zjišťování většiny nádorů a jejich metastáz (např. plíce, prs, tlusté střevo, lymfomy). Tam, kde přínos FDG není tak zřejmý (třeba v případě nádoru prostaty), jsou vyvinuta a do praxe postupně zaváděna radiofarmaka nová.

Samotnému vyšetření předchází příprava. Mimo jiné nesmí pacient minimálně šest hodin před vyšetřením jíst, před vyšetřením se musí vyvarovat fyzické námahy a těsně před snímkováním pak být v klidném a teplém prostředí.

V kardiologii lze přístroj využít k vyšetření prokrvení srdečního svalu a jeho metabolismu, důležitá je i možnost přesné kvantifikace jednotlivých výše uvedených parametrů. V neurologii má vyšetření své místo při výzkumu epilepsie a v psychiatrii pak v rámci diferenciální diagnostiky různých druhů demencí (např. Alzheimerova choroba). PET/CT vyšetření  má i značný význam v radioterapii, především v přesnějším zobrazení místa nádoru a tak ve zvýšení přesnosti cílových ozařovaných objemů.

Nový přístroj PET/CT je součástí dodávky přístrojů pro další modernizaci Komplexního onkologického centra zlínské nemocnice v celkové hodnotě asi 145 milionů korun. Z nich prostředky z Evropské unie tvoří 85 procent, zbývající část je dotace z rozpočtu Zlínského kraje.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam