"Některá díla budou dokončena těsně před zahájením výstavy a uvedena na veřejnosti vůbec poprvé," dodala Martykánová.
Marian Volráb patří k výrazným českým tvůrcům zabývajícím se sklářskou tvorbou a malbou. Jeho díla jsou součástí sbírek českých a světových galerií i veřejného prostoru. Zlínské veřejnosti představí svou práci na výstavě v Galerii Václava Chada, která potrvá od 17. března až do 20. května. Slavnostní vernisáž za osobní účasti Mariana Volrába proběhne ve čtvrtek 17. března v 17 hodin.
Autor má vyhraněný umělecký rukopis. Na své skleněné plastiky používá tavené sklo, jež upravuje rytím a broušením na hrubých kotoučích odlišných zrnitostí. "Charakteristické je pro něj potlačování, ukrývání vlastností samotné amorfní látky a zkoumání možností zvoleného média," vystihuje podstatu Volrábovy tvorby Miroslava Kupčíková, kurátorka výstavy, a upozorňuje na působivé kontrasty ploch a detailů, drsnost, odolnost materiálu vůči broušení a rytí.
"Intenzita jeho práce vytváří další prostorovou dimenzi, můžeme zde vidět jeho vlastní autentický pohled a umělecké vyjádření," přibližuje kurátorka. Autor se soustavně zajímá o člověka, jeho pocity, prožitky, vztahy. V expozici zlínské výstavy jsou to například plastiky Sklíčenost, Únik, Spěch nebo Zastavení.
Marian Volráb (narozen 1961 v Příbrami) je sklářský výtvarník, malíř a pedagog, člen skupiny Rubikon. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Po jejím absolvování zde zůstává a stává se asistentem prof. Vladimíra Kopeckého v ateliéru Sklo. Od roku 2008 se věnuje pouze vlastní ateliérové tvorbě.
Od počátku 80. let se zabývá plastikou. Používá tavené sklo, které upravuje rytím a broušením. Vytváří také malby. Účastnil se mnoha samostatných i společných výstav v Česku i v zahraničí – např. V Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, SVU Mánes v Praze, Simenoglass Art Galery Bratislava, Studio Glass Gallery London a mnoha dalších místech v Německu, Japonsku, Španělsku či USA. Jeho díla jsou součástí prestižních sbírek, vč. Národní galerie v Praze, Victoria and Albert Musea v Londýně nebo Musea Kunst Palast v Düsseldorfu.
Komentáře