Jde o zřejmý důsledek návštěvy čínského prezidenta Si Ťin - pchinga, třebaže to z oficiálních míst nezaznělo. Jedno je jisté, česko - čínská společnost Botovpřed se stane nástupnickou organizací bývalých Baťových závodů a později znárodněného Svitu. Časy, kdy se tu na pásech vyráběly desítky milionů párů, se vracejí.
Podle našich informací už vedení Zlínského kraje a také Finančního úřadu zredukovalo počty úředníků na polovinu a od druhé do osmé etáže teď patří 21. budova zase vedení obuvnického gigantu. Generálním ředitelem byl jmenován Jiří Baťa, přímý potomek slavného obuvnického rodu.
Čínská investice do budov v bývalém obuvnickém areálu a do jejich revitalizace se pohybuje podle neupřesněných informací asi v částce 10 miliard korun ročně, počítá se s dalším nárůstem. V areálu se obnoví nejen provoz v budovách, ale ještě letos se kompletně vymění inženýrské sítě, kanalizace i vozovka.
Nové pořádky nemusí být pro každého jednoduché. Ruší se například krajské muzeum, galerie i knihovna v budovách 14 a 15, už od 1. května tam bude výroba kožené kotníčkové dámské obuvi.
Zmíněné instituce se vracejí do nevyužitých prostor zlínského zámku a soudu.
Problémem ovšem může být nedostatek kvalifikovaných lidí, boty se ve velkém ve Zlíně nedělají už téměř 20 let. Dočasně by tak mělo pomoci asi deset tisíc čínských dělnic, ty ale postupně nahradí naši lidé.
Velkým lákadlem k návratu starých kádrů a zaučení nových mladých lidí má být v Botovpředu mzda. Průměr by měl u kruhu činit 50 tisíc korun měsíčně, nejlepší dosáhnou i na dvojnásobek.
O autorovi
Jana Pravdová
Mystifikátorka tělem i duší, které není žádná pravda svatá.
Komentáře