"Neřeknu nic nového, když prohlásím, že bez Tomáše Bati by Zlín nebyl Zlínem. Jsme příkladem města, které hodně vděčí jednomu člověku. Dokázal ho nasměrovat, díky němu se stalo z malého nevýznamného sídla městem, které je domovem desítek tisíc obyvatel. Tomáš Baťa si naší úctu stále zaslouží. 3. duben 1876 je stále datem, které má pro Zlín a Zlíňany velký význam. Je dobře, že si narození tohoto velikána připomínáme, že se kvůli němu potkáváme," uvedl primátor města Zlína Miroslav Adámek.
Uctít památku zakladatele obuvnického impéria a zlínského starosty Tomáše Bati přišli kromě vedení města i zástupci Zlínské kraje, Univerzity Tomáše Bati, Nadace Tomáše Bati, členové různých spolků, podnikatelé i občané. Pozvání na vzpomínkové setkání přijal i primátor města Partizánské Josef Božík, který se Zlínem nedávno uzavřel memorandum o spolupráci mezi baťovskými městy. Mezi účastníky nechyběli ani spoluorganizátoři pietního setkání – baťovci sdružení v Klubu absolventů Baťovy školy práce. K slavnostní atmosféře přispěl pěvecký sbor studentů Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Zlín.
Sourozenci Antonín, Tomáš a Anna Baťovi společně založili ve Zlíně roku 1894 závod na výrobu obuvi. Od roku 1895 firmu řídil Tomáš a po úmrtí staršího bratra Antonína roku 1908 zůstal jejím jediným majitelem. Plátěné „baťovky" měly od roku 1897 úspěch na trhu a nastartovaly rozvoj firmy. Za první světové války přibyla obuv kožená a po roce 1925 také gumová. Kromě obuvnické výroby Baťa podnikal ve více než třiceti oborech. V roce 1922 ovládl československý trh obuvi a růst firmy se pak každoročně násobil. Boty ze Zlína pronikaly od roku 1919 také na trhy celého světa. V roce 1923 byl Tomáš Baťa zvolen zlínským starostou a zůstal jím do konce života. Přebudoval Zlín do podoby moderního zahradního města. Rozmach firmy přesahoval do okolí a utvořila se tu v letech 1929 - 1935 silná průmyslová aglomerace Zlín-Otrokovice-Napajedla. Vládě Baťa předložil roku 1931 koncepci rozvoje Zlínska a střední Moravy. Tomáš Baťa řídil globální firmu, která roku 1932 operovala na čtyřech kontinentech. Jeho podnik byl proslulý rozsahem a také Baťovým originálním systémem řízení a vztahem k zaměstnancům. Po úmrtí Tomáše Bati v červenci 1932 převzali řízení podniku jeho nástupci.
Komentáře