Promoce v novém prostředí. Kdo zůstane ve Zlíně, zbohatne

vysmátí absolventi UTB (Foto: Zlin.cz)vysmátí absolventi UTB (Foto: Zlin.cz)
vysmátí absolventi UTB (Foto: Zlin.cz)
Jana Pravdová 24. 6. 2016 | Zdroj: Jana Pravdová

Stát se třeba inženýrem ekonomie právě v roce 2016 a právě ve Zlíně a mít promoci v novém prostředí v Kongresovém centru, to je prostě terno. Aby ne, když každý student, který letos skončil na Univerzitě Tomáše Bati obhájením diplomové práce a státními zkouškami studium, dostal pěknou finanční sumičku. Ti nejlepší si přišli na statisíce.

Má to hned několik důvodů. "Tak zaprvé, vysvětluje mluvčí univerzity Jiří Nekecal, "šlo nám o to, abychom zvrátili nepříznivý trend úprků chytrých vystudovaných hlav do Prahy a do Čech vůbec. Vezměte si, že se chystá moravské referendum o setrvání v rámci Česka Moravaexit, a tak přece nebudeme donekonečna vychovávat mozky pro cizinu. Kdo tedy dostudoval a zůstane nejméně tři roky na Moravě, dostal po podpisu smlouvy o neútěku do ruky nebo na konto rovných 100 000 korun," vysvětluje Nekecal.

Nové poměry a nové prostředí ale přinášejí čerstvým intelektuálům daleko více výhod. "Například absolventi Fakulty technologické či Fakulty aplikované informatiky s červeným diplomem dostali rovnou 300 000 korun při splnění stejných podmínek. A také dekret na tzv. stabilizační byt.

"Škoda, že jsem se nevěnovala více studiu, teď už je pozdě, ale zase mám diplom a místo v Praze. Jestli tam jednou budu muset jezdit stejně jako domů do Vizovic s pasem, to je otázka, uvidíme, v dosud hlavním městě České republiky chci dělat figurínu ve výloze za nástupní plat 60 tisíc. Tady bych dostala sotva třetinu za mnohem náročnější práci," vysvětluje výhody odchodu hned po prázdninách Jana Líbalová, která absolvovala Fakultu humanitních studií jen s průměrnými výsledky a obdržela v Kongresovém centru "jen" 50 tisíc, což je základní částka pro všechny úspěšné studenty. I ty, kteří odcházejí.

Ti, kteří zůstanou přímo ve Zlíně, mají velkou šanci i na další benefity. "Jde totiž o to, že pokud se Moravané rozhodnou zřejmě už v říjnu v rámci voleb v Moravaexitu hlasovat v referendu pro osamostatnění Moravy, bude právě Zlín hlavním městem. To proto, aby se vyvážil případný konflikt mezi Brnem a Ostravou," odhalil zatím kuloárové zvěsti mluvčí Nekecal.

V takovém případě je nad slunce jasné, že hlavní příjmy půjdou do Zlína a tady se také v hojné míře budou rozdělovat.

Morava by zřejmě od listopadu letošního roku měla nahradit v Evropské unii Velkou Británii a stát se jejím 28. členem.

O autorovi

Jana Pravdová

Mystifikátorka tělem i duší, které není žádná pravda svatá.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam