Předpremiéry a premiéry jsou vždy velmi očekávaným bodem Letní filmové školy, letos jich festival v bloku AČFK nabídne celkem pět.
I letos připomene filmový festival v Hradišti tvorbu geniálního Karla Zemana jedním z jeho nezapomenutelných děl. Svou oblíbenou kombinaci hraného, animovaného a loutkového filmu si po úspěchu Vynálezu zkázy vyzkoušel i ve zcela jiném tématu, totiž adaptaci románu Gottfrieda Augusta Burgera Baron Prášil. Na Letní filmové škole Uherské Hradiště bude snímek uveden slavnostní projekcí v pátek 29. července ve Hvězdě. V kinech po celé republice jej budou moci návštěvníci zhlédnout od 1. srpna. "V době svého uvedení, tedy počátkem 60. let, posbíral snímek řadu festivalových ocenění, včetně Velké ceny na festivalu v Cannes v roce 1964. Díky svému podmanivému trikovému zpracování i fantasknímu příběhu inspiroval Zemanův Baron Prášil řadu dalších děl. Stal se též základním kamenem pro film Terryho Gilliama Dobrodružství Barona Prášila z roku 1988," připomenula Dostálová.
I další slavné dílo vzniklo v 60. letech. Nestárnoucí muzikál Starci na chmelu zpívá a vypráví o mladé lásce na chmelové brigádě. I v tak zábavném žánru, jakým muzikál je, se podařilo režiséru Ladislavu Rychmanovi vystihnout dobovou náladu a kritizovat staré garnitury. "Projekce je naplánována na pátek 29. a sobotu 30. července. Do kin se snímek dostane 1. srpna," upřesnila mluvčí festivalu.
Posledním snímkem letošního Projektu 100, který si v rámci Letní filmové školy budou lidé moci vychutnat v předpremiéře, je dobrodružná japonská Cesta do fantazie. Pochází z dílny světoznámého animátora Hajaa Mijazakiho, jehož kreativní vize fascinují diváky již od uvedení snímku v roce 2001. Film byl oceněn Oscarem za nejlepší celovečerní animovaný film a odnesl si i Zlatého medvěda z Berlinale. Projekce se uskuteční 30. července v Klubu kultury.
Podle bestselleru Fredrika Backmana z roku 2012, který o dva roky později vyšel i u nás, vznikl letos stejnojmenný snímek Muž jménem Ove. Vypráví o postarším vdovci, který bez skrupulí terorizuje své okolí. Změna jeho pohledu nastane až po konfrontaci s novými sousedy – rodinou imigrantů. Adaptace se chopil zkušený švédský scenárista a režisér Hannes Holm s ambicí zařadit snímek mezi další úspěšné filmové adaptace severských novel posledních let. Nakolik se mu to podařilo, se budou moci filmoví fanoušci přesvědčit už na podzim, kdy snímek do kin uvede Asociace českých filmových klubů. Předpremiéra v rámci Letní filmové školy bude v úterý 26. července.
Omara Sy je známý z veleúspěšné komedie Nedotknutelní či stejně úspěšného snímku Sanba. "Jeho životní role však zřejmě přichází až nyní. Rafael Padilla, známý jako Chocolat, byl prvním černošským klaunem, který se z rodné Kuby dostal až do Paříže, kde poté úspěšně vystupoval. Ze škatulky standardního životopisného filmu vystupuje Monsieur Chocolat díky implicitní analýze rasismu, s níž se musel hlavní hrdina celý život potýkat. Tato hořká komedie se na plátnech objeví na podzim, v Hradišti ji ale mohou diváci vidět už 23. července," dodala Dostálová.
Blok AČFK připomene distribuční činnost Asociace českých filmových klubů za uplynulý rok. Kromě novinek čekají diváky snímky Projektu 100 – legendární western Sedm statečných, Felliniho autobiografická meditace Osm a půl či napínavý americký thriller Mlčení jehňátek, který připomene geniální chemii mezi Anthonym Hopkinsem a Jodie Fosterovou. Z distribučních filmů AČFK nabídne jednu z životních rolí Emílie Vášáryové v dramatu Eva Nová či japonské dobrodružné anime Kluk ve světě příšer. Dalším uvedeným snímkem bude hořká komedie Tomáše Vorla Kamenný most.
Komentáře