Cyklisté mohou mít kola vlastní nebo si je půjčit v některé z místních půjčoven. „Tři stanice jsou umístěné u půjčoven elektrokol sítě Beskolo u Wellness hotelu Horal ve Velkých Karlovicích, Horského hotelu Sepetná a ve Ski areálu Bílá. Dalších sedm stanic je k dispozici na frekventovaných výletních místech většinou u známých restaurací nebo horských chat,“ uvedla Žáčková.
Další se nacházejí například u Bezručovy chaty na Lysé Hoře, u penzionu U Pacošů v Malenovicích, u restaurace U Pařezu v Čeladné, u Beskyského pivovárku v Ostravici, u horského hotelu Čarták v Soláni, u hotelu Tanečnica na Pustevnách a u Masarykovy chaty v Bílé.
Síť je na území Zlínského a Moravskoslezského kraje. „Baterie elektrokola sice obvykle vydrží více než 100 kilometrů, když jí ale přece jen dojde energie, může cyklista díky dobíjecím stanicím tento problém jednoduše vyřešit. Inspirovali jsme se v rakouských Alpách, kde tato služba funguje standardně,“ uvedl Petr Madeja ze společnosti Madeja sport, která se jako prodejce elektrokol podílí na vzniku beskydských půjčoven a síť nabíjecích stanic vybudovala.
Podle něj chce společnost podpořit nově vznikající půjčovny a oblibu elektrokol. „V členité krajině Beskyd mohou přiblížit horskou cyklistiku i méně zdatným výletníkům,“ dodal Madeja. Využití stanic je bezplatné. „Pro elektrokola s pohonem Bosh je možné dobíjení pouhým připojením připraveného kabelu, majitelé ostatních typů s sebou musí mít vlastní nabíječku, kterou mohou zapojit do připravené zásuvky na 230V,“ dodala Žáčková.
Elektrokola jsou hitem posledních let. Jsou to jízdní kola, která jsou na rozdíl od těch klasických doplněna o elektromotor. Usnadňují tak jízdu díky pomocnému elektrickému pohonu. Elektromotor se sám iniciuje při šlapání a násobí jeho sílu, což je výhodou zvláště při jízdě do kopce. I po vybití baterie je kolo provozuschopné, nepřináší ale výhodou snadnějšího šlapání.
Komentáře