Podle obžaloby skupina vyrobila nejméně 1,5 kilogramu pervitinu. Kriminalistický ústav ale dospěl k závěru, že z množství chemikálií a laboratorního skla potřebných na výrobu pervitinu, které obžalovaní koupili, mohli vyrobit zhruba 39 kilogramů drogy. Za její prodej si pak mohli přilepšit asi o 40 milionů korun. Podle státního zástupce skupina drogu vyráběla v domech v Polešovicích a Nedakonicích na Slovácku. Pervitin končil u zákazníků v Praze, Jihomoravském i v domovském Zlínském kraji.
Podle obžaloby vše řídil Jaroslav Pešek z Polešovic, který si údajně začal potřebné vybavení pro výrobu pervitinu pořizovat už v roce 2011. Činnost skupiny byla policií odhalena na konci roku 2014. Pešek u soudu tvrdil, že hlavou skupiny nebyl. Většinu vyrobeného pervitinu měl prý pro svoji potřebu. Podle obžaloby se na zajišťování léků, výrobě či prodeji drogy podíleli i Petr Bartoš, Karel Pančocha, Roman Sedláček, Michal Šurmánek, Tomáš Vaculín, Radek Vanďurka, Petra Veselá, Jan Vondráček a Michal Zalubil.
Veselá s Vaculínem pomohli policii s objasněním trestné činnosti skupiny, státní zástupce je proto označil jako spolupracující obviněné. Poslední ze skupiny, Tomáš Volf, podle obžaloby pro Peška pěstoval v domě ve Zlechově na Slovácku konopí, z něhož skupina poté vyráběla marihuanu. Volfovi hrozí nejnižší, v krajním případě až desetiletý trest.
Policie uvedla, že šéf gangu měl nastavena vnitřní pravidla, která museli dealeři dodržovat. Drogu nesměli prodávat mladistvým osobám, měli zakázáno pervitin ředit a nemohli prodávat pervitin jiného výrobce. Léky potřebné k výrobě pervitinu vozili z Polska, další chemické látky nakupovali v Uherském Hradišti a Brně. Dovozu léčiv se Pešek účastnil společně s dalšími členy gangu. Jezdili vždy dvěma vozidly. Osádka prvního auta měla za úkol monitor policejních hlídek, ve druhém voze pak byly naloženy léky.
Komentáře