Do pěstounských rodin se umisťují děti, které nemohou vyrůstat ve svých vlastních rodinách a od malička musejí bojovat s nepřízní svého osudu. "Přestože tyto děti mají své rodiče, tito z vážných důvodů nemohou, nechtějí nebo neumí dětem zajistit stabilní, neohrožující rodinné zázemí. Některé děti mají to štěstí, že se v jejich širší rodině najde osoba, která se ujme jejich výchovy péče a mohou tak vyrůstat v kruhu svých blízkých. Bohužel jsou však děti, které toto štěstí nemají. Tyto děti jsou potom odkázány na to vyrůstat v dětských domovech. Dětské domovy dětem zajišťují kvalitní péči, materiální podmínky a podnětné prostředí, nemohou, ale dítěti nabídnout to nejdůležitější, co dítěte potřebuje, a to je život v rodině a jejich ,blízké osoby´, což představuje pro dítě nezbytnou potřebu jistoty a bezpečí," vysvětlila Radomíra Králová, vedoucí otrokovického oddělení sociálně právní ochrany, odboru sociálního.
Pěstounská péče je jedna z forem náhradní rodinné péče, kdy jednotlivec, manželé či partneři přijmou do výchovy dítě, které nemůže vyrůstat se svými rodiči. Pěstoun o dítě osobně pečuje a vykonává přiměřeně práva a povinnosti místo rodičů. Pěstouni a děti v pěstounské péči mají nárok na podporu od státu, a to formou finančních příspěvků. Do pěstounské péče je dítě svěřeno soudním rozhodnutím.
Výchova těchto dětí vyžaduje podle Králové zvýšenou péči a pozornost, kdy jde nejčastěji o děti, jejichž vývoj byl narušen nepříznivými okolnostmi. Děti žijící v péči pěstounů mají právo, pokud to jen trochu jde, udržovat kontakt se svou biologickou rodinou, se svými rodiči, prarodiči či sourozenci či s jinými členy rodiny. Pokud to není možné nebo je kontakt zakázán soudem, pak pěstouni alespoň podporují rozvoj vlastní identity dítěte – seznamují dítě s jeho životním příběhem.
Pěstounská péče není časově omezena. Dítě většinou zůstává v pěstounské rodině až do své zletilosti, ale může být ukončena dříve, jestliže si rodiče prokazatelně upraví své poměry tak, že mohou převzít dítě zpět do své péče. O ukončení rozhoduje soud.
Pěstouni po celou dobu, kdy pečují o svěřené dítě, mají nárok na pomoc, poradenství a podporu. Ta je jim zajištěna v rámci uzavřené dohody o výkonu pěstounské péče mezi pěstouny a příslušnou organizací, která pěstouny po celou dobu pěstounské péče doprovází. Náhradní rodiče a děti v pěstounské péči mají nárok na podporu od státu, a to formou finančních příspěvků.
Komentáře