Modernizace se uskuteční podle návrhu, který nejspíš vzejde ze soutěže vypsané pro architekty. Samotné práce začnou v příštím volebním období, tedy po roce 2018. „Práce se kvůli nákladům v desítkách milionů korun asi rozdělí do několika etap,“ uvedl Dvořák.
Úpravy se dotknou veřejných prostor, infrastruktury, ale i mobiliáře. „Jsme si vědomi toho, jak důležitou roli ve městě hraje zeleň, především pak v jeho centru. V rámci modernizace chystáme zeleň upravit tak, aby byla nejen okrasou náměstí Míru, ale také místem pro různé aktivity, třeba v rámci projektu Živý Zlín. Znamená to, že trávník by měl být zátěžový, ten se osvědčil třeba v nedalekém parku Komenského,“ řekl primátor Miroslav Adámek, který bude garantem přípravy modernizace.
Náměstí Míru bude podle Dvořáka potřeba přizpůsobit současným požadavkům kladeným na navštěvované centrum krajského města. „Jedním z klíčových témat bude začlenění pódia, jehož podoba po letech provizoria už nestačí,“ poznamenal Dvořák.
Proměna se bude týkat také provozu, koncepce zeleně a například i restauračních předzahrádek. „Součástí připravované přestavby budou i navazující úseky ulic Rašínova, Bartošova a pozornost bude věnována i části třídy Tomáše Bati mezi náměstím a tržištěm. Důležitá totiž není jen plocha samotného náměstí, ale i jeho provázanost s okolím,“ upozornil Ivo Tuček, vedoucí oddělení prostorového plánování magistrátu.
Náměstí Míru je přirozeným centrem a dějištěm nejvýznamnějších akcí. Dříve se jmenovalo Hlavní a Masarykovo. Zajímavostí je, že v domě číslo 63 zahájili v roce 1894 své podnikání Tomáš, Antonín a Marie Baťovi. „Z těchto skromných začátků poté vyrostl obuvnický gigant Baťa. Současná podoba plochy náměstí pochází z rekonstrukce na konci osmdesátých let, k poslední zásadnější změně na náměstí došlo v roce 2001, kdy z něj byly odstraněny prodejní buňky,“ uzavřel Dvořák.
Komentáře