"Začátkem ledna jsme zmenšili střežený prostor o téměř sto hektarů v jihozápadní části zasaženého území a umožnili tak majitelům pozemků jejich obhospodařování. Předpoklad dalšího vrácení pozemků vlastníkům, v jižní části zasaženého areálu, plánujeme v polovině roku. Z důvodu uvolňování pozemků chystáme také přesun dočasné trhací jámy, kde se likviduje munice, která není schopná převozu," uvedla Javorková.
V letošním zimním období zatím klimatické podmínky nedonutily složky integrovaného záchranného systému přerušit činnosti. Několikrát však musel přerušit velitel zásahu vzhledem k nepříznivému počasí, především k souvislé vrstvě sněhu, práce na ohledání druhého epicentra exploze skladu číslo 12, které trvá od července loňského roku. V době přerušení pyrotechnici připravují munici k plánovanému ničení, dále policisté společně s hasiči provádí v areálu další činnosti jako terénní úpravy a zpřístupnění lesní komunikace nezbytné pro přístup složek integrovaného záchranného systému do terénu v prostoru nad bývalý sklad číslo 12. "Náročná práce všech zúčastněných na ohledání místa činu mnohdy probíhá ve značně ztížených podmínkách, na komunikacích je velké množství bahna, přístup je komplikovaný a terén hodně podmáčený," podotkla policejní mluvčí. Na vyklízení areálu bývalých muničních skladů se od počátku podílejí také hasiči. "Pomáháme ve Vrběticích s odklízením sutin po výbuchu i s plošným sběrem nevybuchlé munice. A v plánu to máme i po celý tento rok," poznamenal ředitel krajských hasičů Vít Rušar.
Od 1. března předpokládá policie nasazení čtyř armádních pyrotechniků a čtyř ženistů Armády České republiky, kteří budou provádět plošný pyrotechnický sběr ve vytipovaných zasažených lokalitách a budou se podílet na výstavbě nové trhací jámy.
"Za příznivého počasí předpokládáme ukončení prací k 31. prosinci 2018, v případě, že nám počasí nebude přát, budou práce pokračovat i v první polovině roku příštího," dodala Javorková.
K výbuchům dvou muničních skladů ve Vrběticích došlo v roce 2014. První výbuch nastal 16. října, další sklad vybuchl 3. prosince 2014. Při první explozi přišli o život dva zaměstnanci společnosti Imex Group, která si sklad pronajímala od státního podniku Vojenský technický ústav.
V souvislosti s případem podal státní zástupce v listopadu 2015 obžalobu na pět lidí a dvě firmy kvůli skladování údajně zakázané munice ve skladu ve Vrběticích. Obžaloba se týkala firem Excalibur Army a Real Trade. Podle státního zástupce bylo v objektu skladováno asi 500 protipěchotních min typu MON-100 a MON-200, které jsou podle něj zakázány jak právními normami České republiky, tak i mezinárodněprávními normami vycházejícími z Ottawské konvence. Už předloni to ale soud vyvrátil a pětici lidí i firmy Excalibur Army a Real Trade Praha zprostil obžaloby. Společnosti totiž podle soudu neskladovaly miny jako takové, ale jen jejich těla. Materiál tak nelze považovat za zakázaný. Zakázaný je iniciátor této výbušniny, tělo miny je neutrální. Dovozem těl min tak nebyl spáchán trestný čin. Letos v lednu pak soud rozhodl o vrácení zabavené munice zpět majiteli, zbrojařské firmě Excalibur Army.
Komentáře