Petr Bernátek tvrdil, že až do poslední chvíle se snažil svému dlouholetému známému pomoci, jak se dalo. Jeho finanční situaci prý velice dobře znal. „Snažili jsme se najít investory pro apartmány v Čeladné, pro domov důchodců v Prostějově i pro pivovar. Ten jsme chtěli vložit do akciové společnosti. Bylo nás na to šest, chtěli jsme ho koupit za nějakých 35 milionů s tím, že Romanovi zůstane podíl deset procent. Dělal jsem si kompletně analýzu. Linka byla schopna vyprodukovat 30 tisíc litrů piva měsíčně, byli jsme konkurence schopni. Spočítali jsme, že roční výnos pivovaru by činil minimálně pět milionů. Jedním z investorů měl být Synot. Pan Valenta se nakonec rozhodl, že to celé odkoupí, ale vzhledem k tomu, že byl podán insolvenční návrh na pana Čechmánka, z toho obchodu sešlo,“ vypovídal Bernátek.
Ten také dementoval informaci o tom, že měl mít Čechmánek ulité miliony v Americe. „To byla fáma, kterou někdo vypustil. Také se říkalo, že si z USA dovezl nějakých 250 milionů. Jenomže to také není úplně pravda. Jednak je tam daň nějakých 49 procent, něco také utratil, když tam ještě žil, takže zhruba si dovezl asi sto milionů. Jenomže on udělal jedinou chybu. Nechal se obklopit lidmi, kteří jej vmanipulovali do několika projektů, ale vydělával jen ten pivovar. Navíc vše dělal jako fyzická osoba a ne jako s. r. o., takže tím, co se stalo, zničil fakticky celou rodinu, protože ručil jejich majetkem,“ konstatoval svědek.
V dražbě chtěl společně s dalšími podnikateli koupit pivovar, ale nakonec nestihli včas doložit potvrzené listiny. „Bylo to celé podivné. Týden před dražbou ji soud zrušil, ale den před tím, kdy se původně měla konat, ji najednou zase povolil. Finanční jistinu jsme stihli složit, ale listiny došly do Brna čtyři minuty po termínu. Takže tu budovu nakonec koupil jediný dražebník, který jistinu složil, ale to se stalo v době, kdy ta dražba byla soudem zrušena. Samozřejmě, že tento obchod jsme napadli a je to u soudu,“ vysvětloval Petr Bernátek.
Sám prý koupil prakticky všechny pohledávky za Čechmánka a nyní se snaží prodat dům, který si bývalý hokejista koupil na chorvatském ostrově Brač. Tam původně měla vzniknout biofarma s restaurací a lisovnou oleje. „Je to velký historický dům, v památkové zóně UNESCO. Teď jednáme o prodeji celého toho projektu. Je to jeden z nejpěknějších domů. Myslím si, že ten majetek je schopný pokrýt závazky, které má Roman také na Slovensku,“ vysvětloval Bernátek.
Bytový dům v Holešově koupila v dražbě společnost Synot Real Estate. Ale i tato stavba stále stojí, protože dražba byla napadena. Lidé, kteří mezitím zaplatili nemalé zálohy za byty, tak dodnes nemají v rukou ani byty, ale také přišli o část svých peněz. „Uzavřeli jsme smlouvu s tím, že budeme skládat zálohy po dobu stavby. Zálohy jsme platili, ale nakonec došlo k zastavení stavby a od té doby se to táhne. Pak jsme se dozvěděli o insolvenci na pana Čechmánka, kde jsme se k ní připojili. Pohledávku jsme prodali, dostali jsme asi dvě třetiny z celkové zaplacené částky,“ vypovídal další ze svědků.
U soudu vypovídalo i několik dalších svědků, zejména dělníci a montážníci, kteří pracovali na Čechmánkových stavbách v Holešově a ve Zlíně. Ti potvrdili, že po nějaké době přestal Čechmánek proplácet faktury. „Říkal, že peníze pošle, že se nemáme obávat, že to není problém. Prý je nemá na účtu, musí si vyřídit nějaké záležitosti s přeúvěrováním,“ uvedl jeden z montážníků. „Prostě se najednou ze strany pana Čechmánka přestalo platit. Dluží mi asi 300 tisíc. Pohledávku jsem nakonec prodal. Asi říkal, že má na cestě peníze z Ameriky. Tvrdilo se to na stavbě, ale mám dojem, že to sám říkal pan Čechmánek a možná i provozní pivovaru,“ odhadoval další svědek. „Nikdo z nás nic o penězích neříkal. Že jsem jednal o penězích, to je pravda, ale nikdy jsem netvrdil, že mám peníze v Americe. To, že to kolovalo mezi firmami, je věc druhá,“ reagoval Roman Čechmánek.
Soudní jednání pokračují i v následujícím týdnu. Pokud bude Čechmánek uznán vinným, hrozí mu až desetileté vězení.
Komentáře