„Restaurujeme podlahy, dveře a zárubně. Čekají nás i konzervátorské práce a zásadní úprava schodiště tak, aby se interiér celkově sjednotil a dostal dobovější nádech. Chceme doplnit i historický nábytek," upřesnil ředitel kulturního střediska Pavel Chmelík. Náklady by neměly přesáhnout sto tisíc korun.
K posledním zásadnějším změnám v interiéru kovárny došlo na konci roku 2016, kdy městské kulturní středisko nechalo zrestaurovat 150 let starý horizontální měch, který patří k původnímu vybavení dílny a poháněl výheň. Letos k němu přibyl ještě druhý měch, takzvaný vertikální, který Holešov získal z Jasenné, kde zrušili kovářskou dílnu. Měch je rozložený a kulturní středisko prozatím nenaplánovalo konkrétní datum, kdy jej nechá složit. Nicméně až k tomu dojde, nabídne holešovská kovárna k prohlédnutí dva základní typy kovářských měchů, které se v historii používaly.
Městské kulturní středisko Holešov se snaží postupně udržovat a rekonstruovat všechny svěřené památky včetně kovárny. V tomto případě je fundus skutečně rozličný a bohatý, od zmíněných měchů přes barokní podkovy až po dochované osobní věci a oblečení kováře, který dům obýval. Letos v létě kovárna poprvé nabídne veřejnosti také pravidelné ukázky kovářské práce. Kovářova dílna tak po letech opět ožije.
Komentáře