Jak se zachovat, pokud mají rodiče dojem, že se jejich dítě chová jako „mimozemšťan"? Co když je dlouhodobě nesoustředěné, vzdorovité nebo jinak zlobivé? Spočívá problém ve výchově, v rodinném zázemí nebo v poruše osobnosti? Nejen na tyto otázky hledali odpověď účastníci prvního ročníku „Hyperaktivního festivalu", který ve Zlíně ve dnech 7. až 11. října pořádá Unie Kompas s názvem Žijeme s ADHD. Záštitu nad akcí převzala krajská radní Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor.
"Vítám iniciativu Unie Kompas, která uspořádala tuto tematicky aktuální konferenci. Vidím úskalí v tom, že se rodinám nedaří zavčasu využít sítě poradenských služeb, které mohou rodičům zvýšit rodičovské kompetence a usnadní jim nalézt přístup k řešení svízelných rodinných situací. Je zapotřebí rozšiřovat povědomí o nabídce služeb, které ve Zlínském kraji existují a mohou pomoci porozumět chování dětí s ADHD a předcházet negativním projevům," řekla radní Michaela Blahová.
Konference, která se konala v prostorách 14I15 Baťova institutu, byla určena jak pro odbornou veřejnost, tak také pro rodiče a zájemce z řad laické veřejnosti. K tématu se vyjádřili sociální pracovníci, psychologové, terapeuti i lékaři včetně erudovaného dětského psychiatra Vítězslava Kouřila.
O tom, že ADHD není nemoc, ale osobnostní charakteristika, která nemusí bránit zdárnému vývoji člověka v úspěšnou osobnost, přednášel psychoterapeut Jan Uhlíř, který v současné době působí v Pedagogicko-psychologické poradně v Praze a sám prodělal, jak řekl, krušné dětství s ADHD. "Pokud se s dítětem, které jeví známky charakteristiky ADHD, nezačne zavčasu pracovat, je frustrované jak dítě, tak i rodiče a učitelé. Když pak problémy dlouho trvají a neřeší se, dochází k narušení sebevědomí dítěte a k nárůstu jeho negativismu a opozičního vzdoru, případně i agrese," řekl psychoterapeut Jan Uhlíř.
Komentáře